Alergie na lepek


Alergie na lepek (vzpomenu například pšenici), jako je například senná rýma a další alergie, se vyvíjí v případě, že obranný mechanismus těla se stane přecitlivělým a nadměrně reaguje na určité látky v okolí – v tomto konkrétním případě na lepek  – což u většiny jedinců obvykle nezpůsobuje žádné obtíže.

V případě, že máte rodinnou anamnézu alergií nebo alergických onemocnění, jako je astma či ekzém, máte vyšší riziko vzniku alergie na jakýkoli potravinový alergen, včetně pšenice neboli lepku. Pokud oba vaši rodiče trpí alergiemi, je pravděpodobnější, že se u vás projeví potravinová alergie, než je tomu u jedince, jehož alergie má pouze jeden z rodičů.

Symptomy alergie na lepek neboli pšenici

  • Vyrážka na kůži
  • Nevolnost, bolesti žaludku, zažívací problémy, zvracení nebo průjem
  • Zanícený nos nebo rýma
  • Kýchání
  • Bolesti hlavy
  • Astma
  • Anafylaxe (která je méně častá) – potenciálně život ohrožující reakce, která může vést k dýchacím potížím a šoku

Spouštěče alergie na pšenici

  • Pečivo, těstoviny a jakékoliv jiné potraviny obsahující pšenici
  • Nepotravinářské výrobky s příměsemi z pšenice, jako je modelovací hmoty, kosmetika nebo produkty pro koupel
  • Léčba a péče o alergie na pšenici
  • Vyhněte se potravinám a výrobkům, které vyvolávají symptomy.
  • Zmírněte některé příznaky pomocí antihistaminik a kortikosteroidů.
  • V případě anafylaxe použijte adrenalin (epinefrin), který je dostupný na lékařský předpis, k potlačení alergických příznaků.
  • Získejte zpět kontrolu nad svým životem.

Najděte si alergologa. Alergolog je specialistou, který může vyšetřit vaše symptomy a pomoci vám zvládnout alergii na lepek.

Symptomy
Ačkoli symptomy alergie na lepek obvykle nejsou vážné, v některých případech mohou být závažné a dokonce smrtelné, a proto je důležité stanovit diagnózu a poskytnout vhodnou léčbu.

Alergie na lepek je nejběžnější u dětí; asi dvě třetiny z nich přerostou alergii v relativně mladém věku. I když mnoho pacientů s alergií na pšenici může konzumovat jiná zrní, není to pravidlem pro všechny. Poradte se se svým alergologem ohledně bezpečných potravin a vyvarujte se těm, které by mohly způsobit problémy vám i vašim dětem.

Alergie na lepek obvykle přechází v dospělosti – asi 65 % dětí s touto alergií ji překoná do 12 let.

Podobně jako u reakcí na jiné potraviny, mohou symptomy alergie na pšenici zahrnovat již už zmíněné příznaky alergie .

Některé symptomy alergie na pšenici – bolesti žaludku, průjem a další gastrointestinální obtíže – se mohou překrývat s projevy citlivosti na lepek či celiakií, což je autoimunitní onemocnění, proto je důležité získat přesnou diagnózu. Alergolog může identifikovat přítomnost alergie.

Váš alergolog nejprve získá anamnézu a zeptá se zejména na další členy rodiny s alergiemi nebo alergickými onemocněními, jako je astma či ekzém. Pokud mají oba vaši rodiče potravinové alergie, je pravděpodobnější, že je budete mít také.

Diagnóza alergie může být provedena buď kožním testem nebo krevním testem.

Během kožního testu se na záda nebo předloktí aplikuje malé množství tekutiny obsahující pšeničný protein, který se pomocí sterilní jehly propíchne do kůže. Pokud se do 15 až 20 minut objeví otok či začervenání, může to znamenat alergii.

Krevní test odesílá vzorek krve do laboratoře k testování přítomnosti protilátek imunoglobulinu E proti pšeničnému proteinu. Výsledky jsou prezentovány jako číselné hodnoty. Krevní test, který hledá různé protilátky, může být použit k vyhodnocení celiakie.

V případě nejednoznačných výsledků může váš alergolog nařídit perorální potravinovou provokaci. Pod dohledem lékaře budete konzumovat malé množství pšenice a sledovat reakci. Vzhledem k riziku závažné reakce se tento test provádí v ordinaci alergologa nebo v potravinovém centru vybaveném na případné komplikace.

Manažment a léčba
Zvládání alergie na pšenici – buď u sebe nebo u někoho jiného – zahrnuje důkladné vyhýbání se pšenici ve stravě i v nepotravinářských výrobcích. Mnohí spotřebitelé trpící alergiemi volí pro svou stravu hotové trvanlivé bezlepkové pečivo. My doporučujeme pečivo Celiane, které je bezlepkové, některé druhy i bezlaktózové v bio kvalite. Garantem chuti je reputace značky Celiane ve světe.

Pšenice patří mezi osm alergenů s povinným označením podle zákona o označování potravinových alergenů a ochraně spotřebitelů. 

Obilniny jsou přítomny v mnoha potravinách – pečivo, müsli, těstoviny, a další.